As Aden Appraisal

With our experience in the real estate sector; we provide world-class independent, impartial, scientific services in valuation, consultancy, best use survey project valuation, market researc

Proforma Fatura Kontrol Raporları

PROFORMA FATURA KONTROL RAPORLARI

Finansal kiralama (leasing) işlemleri, mülkiyet hakkı kiralayan şirkette kalan bir varlığın kullanım hakkının, bir bedel karşılığında belirli bir süre için kiracıya verildiği bir finansman yöntemidir. Finansal kiralamaya konu varlığın cinsi, fiyatı, nitelikleri ve teslim şartları konularında kiracı ile kiralayan arasında tam bir mutabakat sağlanması gerekmektedir. Bu mutabakat da proforma fatura ile sağlanabilmektedir.

Kiracı tarafından kiralayan finansal kiralama şirketine iletilen proforma faturaların uygunluğunun, varlığın mevcut durumunun tespitinin yapılması ve pazar araştırmasıyla desteklenerek kontrol edilmesi, finansal kiralama şirketleri için oldukça önemlidir. Şirketimiz, proforma fatura kontrollerinin yapıldığı makine değerleme raporlarıyla, finansal kiralama şirketlerinin risklerinin en aza indirilmesi noktasında rol almaktadır.

FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

In real estate exchange, determination of purchase and sale prices, loan transactions for real estate collateral, measurement of valuation for rental purposes, insurance transactions, it is needed in transactions such as tax and expropriation for public benefit.

Employed full-time by the real estate appraisal company to make real estate valuation in the appraisal staff or providing appraisal services from outside by signing a contract; Real persons who have at least 4 years of university degree,at least 3 years of experience in real estate valuation and who have aGayrimenkul Değerleme Lisansıissued by the Board are called"Real Estate Appraisers"..

For Land and land owners, owners of commercial buildings (offices, offices, shops, buildings, sites, etc.), owners of residential buildings such as residences, villas, detached houses, shopping centers, management and trade centers, plazas, hotels, accommodation owners of all immovable assets such as hospitals, polyclinics, and for those who want to buy. 

Scroll to top
en_USEN
Whatsapp
How can we help you?
How can we help you?