Aden Değerleme

Gayrimenkul sektöründeki tecrübemizle; değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında, dünya standartlarında bağımsız, tarafsız, bilimsel hizmet vermekteyiz.

Proforma Fatura Kontrol Raporları

PROFORMA FATURA KONTROL RAPORLARI

Finansal kiralama (leasing) işlemleri, mülkiyet hakkı kiralayan şirkette kalan bir varlığın kullanım hakkının, bir bedel karşılığında belirli bir süre için kiracıya verildiği bir finansman yöntemidir. Finansal kiralamaya konu varlığın cinsi, fiyatı, nitelikleri ve teslim şartları konularında kiracı ile kiralayan arasında tam bir mutabakat sağlanması gerekmektedir. Bu mutabakat da proforma fatura ile sağlanabilmektedir.

Kiracı tarafından kiralayan finansal kiralama şirketine iletilen proforma faturaların uygunluğunun, varlığın mevcut durumunun tespitinin yapılması ve pazar araştırmasıyla desteklenerek kontrol edilmesi, finansal kiralama şirketleri için oldukça önemlidir. Şirketimiz, proforma fatura kontrollerinin yapıldığı makine değerleme raporlarıyla, finansal kiralama şirketlerinin risklerinin en aza indirilmesi noktasında rol almaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Gayrimenkul el değiştirmesinde, alım-satım fiyatlarının belirlenmesinde, gayrimenkul karşılığı teminat amaçlı kredi işlemlerinde, kiralama amacıyla değer tespitini ölçmede, sigorta işlemlerinde, vergi ve kamu yararı için yapılan istimlak gibi işlemlerde ihtiyaç vardır.

Gayrimenkul değerleme kuruluşu tarafından değerleme kadrosunda gayrimenkul değerlemesi yapmak üzere tam zamanlı olarak istihdam edilen veya sözleşme imzalamak suretiyle kuruluşa dışarıdan değerleme hizmeti sağlayan, asgari 4 yıllık üniversite mezunu, gayrimenkul değerlemesi alanında en az 3 yıllık tecrübesi bulunan ve Kurulca verilen “Gayrimenkul Değerleme Lisansı”na sahip olan gerçek kişilere “Gayrimenkul Değerleme Uzmanı” denir.

Arsa ve arazi sahipleri, ticari amaçlı yapı (büro, ofis, dükkân, bina, site, vb.) sahipleri, konut, villa, müstakil ev, gibi ikamet amaçlı yapı sahipleri, alışveriş merkezleri, yönetim ve ticaret merkezleri, plaza, otel, konaklama tesisleri sahipleri, hastane, poliklinik gibi bütün taşınmaz varlıkların sahipleri ve satın almak isteyenler içindir. 

Scroll to top
arAR
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?