Aden Değerleme

Gayrimenkul sektöründeki tecrübemizle; değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında, dünya standartlarında bağımsız, tarafsız, bilimsel hizmet vermekteyiz.

Kat İrtifakı Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey!

Kat İrtifakı Nedir

Kat irtifakı konusunda çok fazla yanlış bilgi bulunmaktadır ve bu bilgiler yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Aden Değerleme olarak sizler için bu konuyu detaylıca anlatacağız. Kat irtifakı nedir? Sorusunun en kısa ve net cevabı bir ya da birden fazla arsayı bağımsız bölümlere ayırmaktır. Peki kat irtifakı konusunda bilmeniz gereken diğer bilgiler nelerdir? Yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz!

Kat İrtifakı Ne Demek?

Kat irtifakını detaylı olarak anlatmadan önce irtifak kelimesinin anlamını açıklamak istiyoruz. İrtifak aslında yükümleme demektir ancak emlak sektöründe katmanlara ayırma, katlandırma, bağımsız bölümlere ayırma olarak bilinir. İrtifak kelimesinden de anlayabileceğiniz gibi kat irtifakı ne demek sorusunun cevabı bir ya da birden fazla arsayı sahibi ya da ortakları arasında anlaşma sağlandıktan sonra bölümlere ayırmaktır.

Aşağıda kat irtifakı nedir detaylı olarak göreceksiniz;

  • Kat irtifakı bir ya da birden fazla kişi arasında kurulabilir.
  • Kat mülkiyeti alınmadan önce geçiş dönemi olarak görülmektedir.
  • Dikey ya da yatay yapılar için kurulmaktadır.
  • Arsa payı göz önüne alınarak bağımsız bölümler yaratılır.

Kat irtifakı düzenlemeleri 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yapılmaktadır.

Kat İrtifakı Nasıl Kurulur?

Kat irtifakının uygulanması için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Ancak kat irtifakı nasıl kurulur anlatmadan önce kat irtifakında önemli olan bazı temel kavramları açıklamak istiyoruz.

  1. Ana Taşınmaz: Kat irtifakının kurulacağı arsa ana taşınmaz olarak adlandırılır.
  2. Ana Yapı: Ana taşınmaz üzerine yapılacak olan yapıya ana yapı denilmektedir.
  3. Arsa Payı: 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre bağımsız bölümler arsaya oranla pay edilir ve buna arsa payı denilmektedir.
  4. Bağımsız Bölüm: Ana taşınmaz üzerine kurulan ve her birinin ayrı ayrı kullanıma elverişli olduğu bölümlere bağımsız bölüm denilmektedir.
  5. Ortak Yerler: Bağımsız bölümler haricinde kalan ve herkes tarafından kullanılabilen bölgelere ortak yerler denilir.
  6. Eklenti: Ana yapıdan bağımsız ancak ana yapının kullanımı için ortaya çıkan yapılara eklenti denilmektedir.

Artık kat irtifakı nedir? Büyük ölçüde biliyorsunuz ancak kat irtifakı kurulması için gereken şartları da bilmeniz gerekiyor. Kat irtifakının kurulması için ilk şart arsa sahibi ya da ortaklarının bunu istemesidir. Kat irtifakı ana yapının tümünde geçerli olmalıdır ve her bağımsız bölüm başlı başına kullanılabilir olmalıdır.

Son olarak bina yapımına henüz başlanmamış ya da bitirilmemiş olması gerekmektedir. Gördüğünüz gibi kat irtifakı, kat mülkiyetini almadan önce geçiş sürecidir ve Tapu görevlileri tarafından oluşturulur. Daha detaylı emlak danışmanlığı için Aden Değerleme ile iletişime geçebilirsiniz!

Kat İrtifakı Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey!
Scroll to top
de_DE_formalDE
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?