Aden Değerleme

Gayrimenkul sektöründeki tecrübemizle; değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında, dünya standartlarında bağımsız, tarafsız, bilimsel hizmet vermekteyiz.

Fizibilite Raporu: Verilere Dayalı Yatırımlar

Fizibilite raporu, temelinde bir projenin hayata geçirilebilirliğini belirleyen bir dökümandır. Bu raporun içeriğinde sektöre yönelik olan araştırmalar, mali, teknik ve finansal analizlere yer verilir. Aynı zamanda projenin yasal ve hukuksal kapsamları hakkında gerekli olan bilgiler bu raporda yer alır. Bu çalışma, proje hakkında birçok bilimsel konuları öğrenmemizde oldukça faydalıdır.

Fizibilite Raporu Nedir ve Ne için Hazırlanır?

Bir işte başarıya ulaşmak için izlenmesi gereken bazı yollar bulunmaktadır. Plansız ve yeterli araştırma yapılmadan bir projeye başlandığında başarı elde etmek mümkün değildir. Fizibilite raporu tam bu noktada ihtiyacımız olan bir dokümandır.

Peki, fizibilite raporu nedir? Bu rapor; konut, arsa, işyeri, fabrika, tarla, ticari bina, depo, otel gibi çeşitli gayrimenkuller için hazırlanabilmektedir. Rapor ile birlikte sahip olduğunuz gayrimenkulünüzün güncel değerini öğrenebilir, aynı zamanda yaşayabileceği olası değişimlerin nasıl olacağını saptayabilirsiniz.

Fizibilite raporunun hangi aşamalara sahip olduğunu aşağıda görebilirsiniz;

 • İlk etapta ilgili gayrimenkulün inşa edileceği bölgenin zayıf ve güçlü tarafları saptanır.
 • Sonrasında bölgenin eksiklerinin neler olduğu belirlenir.
 • İlgili bölgenin yapısının hangi dokuda olduğu incelenir.
 • Bölgeye yapılabilecek olan yatırımların hem uzun hem de kısa vadede getireceği etkiler hakkında bir araştırma yapılır.
 • Projenin değerlendirileceği en etkili yol saptanır.
 • Projenin imar durumuyla birlikte olası tadilat ihtiyaçlarının listesi oluşturulur.
 • Yapılacak olan yatırım ve yatırım değerine dair tahminler yapılır ve fizibilite raporu tamamlanmış olur.

Tüm bu aşamaların dikkatli ve özenli yapılması sonucunda yatırıcımlar alacağı riskleri ve olası gelişmeleri belirleyerek projenin başlatılıp başlatılmayacağı konusunu netleştirebilir.

Fizibilite Raporu Bölümleri

Raporun hazırlanmasında atlanmaması gereken bölümler bulunmaktadır. Her bölüm kendine özel öneme ve tekniğe sahiptir. Birinin gözden kaçması beraberinde bazı aksaklıkları ve olumsuz sonuçları getirebilir.

Aşağıda fizibilite raporu bölümleri eksiksiz bir şekilde yer almaktadır;

 1. Piyasanın Takip Edilmesi
 2. Kuruluş Yerinin Değerlendirilmesi
 3. Mali Değerlendirme
 4. Hukuki İnceleme

Tüm bu süreçler bir uzman tarafından takip edilmeli ve gayrimenkul değerleme süreçleri bu rapora göre şekillendirilmelidir. Aden Değerleme olarak bir gayrimenkulün değerleme sürecinde dikkat edilmesi gereken tüm hususları biliyor ve uyguluyoruz. Yatırım yapmadan önce bizimle iletişime geçin ve doğru yatırım yaptığınızdan emin olun!

Fizibilite Raporu: Verilere Dayalı Yatırımlar
Scroll to top
de_DE_formalDE
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?