Aden Değerleme

Gayrimenkul sektöründeki tecrübemizle; değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında, dünya standartlarında bağımsız, tarafsız, bilimsel hizmet vermekteyiz.

GAYRİMENKUL PAZAR DEĞERİ KAVRAMI NEDİR?

Gayrimenkul piyasasında, değerleme unsurları içerisinde değerlendirilebilecek pek çok kavram bulunmaktadır. Doğru şartlarda ve doğru piyasa koşullarında yapılacak değerlemenin hem satıcı hem de alıcı tarafından oldukça tatmin edici sonuçları olduğu bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda gayrimenkul pazar değeri kavramını da iyi bilmek, bu kavramın gerektirdiği unsurları tam anlamıyla çözerek bir değerleme aşaması geçirmek oldukça önemlidir.

Gayrimenkul pazar değeri genel olarak bir mülkün, klasmanına uygun bir şekilde pazarlamasının yapılmasının ardından birbirinden bağımsız bir alıcı ve bir satıcı arasında herhangi bir zorlama, etkileme vb. durumlar olmadan belirli bir tarihte tanımlanmış mülkiyet haklarının el değiştirmesi şeklinde tanımlanabilir. Bu el değiştirme sürecinde her şey hukuka uygun, tarafların birbirine karşı iyi niyetli oldukları bir anlaşma meydana çıkartılır.

Ortaya çıkarılan pazar değeri tahmini, profesyonel yollarla profesyonel boyutlarda yapılmalıdır. Bunun için piyasadaki değerleme uzmanlarından yardım alınması oldukça doğru bir karardır. Aden Değerleme firması olarak bizler, gayrimenkul değerleme kısmında gereken her türlü değerleme sürecini profesyonel olarak analiz edip ilgili tarafa eksiksiz bir rapor sunmaktayız.

Farklı ülkelerde makul pazar değeri olarak da karşımıza çıkabilecek olan bu kavram, yasal bir terim olarak taşınmaz mülkiyeti kapsamında temsil fiyatının belirlenmesinde daha uzun vakitli süreçlerin ihtiyaç duyulmasından dolayı da önemlidir. Çünkü diğer pek çok mal ve hizmete göre gayrimenkul piyasasında çok daha uzun süreli teşhir dönemleri vardır. Bu nedenle bu kavramın doğru bir nihayete ulaştırılması için profesyonel olarak hizmet veren gayrimenkul değerleme uzmanlarına ihtiyaç duyulabilmektedir.

GAYRİMENKUL PAZAR DEĞERİ KOŞULLARI NELERDİR? 

Gayrimenkul pazar değeri koşulları doğru olarak belirlendiğinde, hem alıcı taraf için hem de satıcı taraf için en makul şartlar belirlenmiş olmaktadır. Mantıklı hareket edilmesine olanak sağlayan bu pazar değeri sonucu, her iki tarafın da kendi aralarındaki gayrimenkul işiyle ilgili tam bilgili olabilmelerini ve bu alım-satım işinden en faydalı olacak şekilde yararlanmalarını da sağlamaktadır.

Bu anlaşma neticesinde yapılacak ödemeler, iki tarafın da ortak paydada buluştuğu ve genel piyasa koşullarına uygun olan bir meblağda olup o dönemdeki piyasanın faiz oranları dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Tercihe göre nakit ve nakit benzeri ödemeler şeklinde süreç tamamlanmaktadır.

GAYRİMENKUL PAZAR DEĞERİ KAVRAMI NEDİR?
Scroll to top
de_DE_formalDE
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?