Aden Değerleme

Gayrimenkul sektöründeki tecrübemizle; değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında, dünya standartlarında bağımsız, tarafsız, bilimsel hizmet vermekteyiz.

TEMİNAT AMAÇLI DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Gayrimenkul sektöründe değerleme ihtiyaçları ortaya çıktığında başvurulan teminat amaçlı değerleme işlemleri, bankalar ve diğer farklı finans kuruluşlarının vermiş oldukları ticari ya da bireysel kredi süreçlerinde; teminat alabilmek için sigorta şirketleri aracılığıyla acentelerden istenen teminat ipotekleriyle ilgili tüm gayrimenkul değerleme süreçlerini kapsamaktadır.

Sağlık, turizm, sanayi alanlarında, konut ve işyeri değerlemelerinde, eğitim, lojistik gibi sektörlerde ve daha pek çok örnek verebileceğimiz alt başlıkta finansal konularda bir teminata ihtiyaç duyulduğunda değerleme yapıldığından söz edilebilir. Böylelikle kurumlar arası maddi alacakların garanti altına alınabilmesi sağlanır ve süreç daha güvenilir bir şekilde devam eder.

Genelde bu süreçlerde uzman bir değerleme görevlisine ihtiyaç duyulduğundan, Aden Değerleme kurum olarak bünyesinde barındırdığı profesyonel değerleme uzmanlarıyla sizlere ihtiyaç duyduğunuz tüm noktalarda yardımcı olmaya hazırdır. Sürecin gerektirdiği tüm detaylı incelemeler, raporlamalar ve analiz süreçleri değerleme uzmanlarımız tarafından eksiksiz bir şekilde halledilerek teminat olarak alınan ya da verilen gayrimenkuller konusunda iş birliği içerisinde olduğumuz tarafların sorun yaşama olasılığını ortadan kaldırılmaktadır.

Teminat Amaçlı Değerleme Yaklaşımları ve Yöntemleri Nelerdir?

Teminat amaçlı değerleme yaklaşımları konusunda 3 ana ilkeden bahsetmek mümkündür. Bu yaklaşımlar genel manasıyla varlıkların niteliğine, mevcut durumdaki bilgilere ve değerlemeye dahil olan koşullara bağlı olarak değişmektedir. Pazar yaklaşımı, gelir yaklaşımı ve maliyet yaklaşımı olarak üç farklı alanda incelenebilen yaklaşım modellerini şu şekilde özetlenebilir;

Pazar Yaklaşımı: Bu karşılaştırmalı yaklaşım benzer varlıkların satışını ve piyasa verilerini dikkate alarak karşılaştırmaya dayalı bir işlemle değer takdiri yapar. Genel olarak değerlemesi yapılan varlık, açık piyasada gerçekleştirilen benzer varlıkların satışlarıyla ya da istenen fiyatlar ve verilen teklifler de dikkate alınarak karşılaştırılır. Teminat amaçlı değerlemede en çok kullanılan yöntem olup arsa, arazi, konut, ofis vb. mülkler için kullanılan yöntemdir.

Gelir Yaklaşımı: Bu yaklaşımda, değerlemesi yapılan varlıkların oluşturduğu işletmeye ait gelir ve harcama verileri dikkate alınarak indirgeme yöntemi ile değer tahmini yapılır. İndirgeme, gelir tutarını değer tahminine çeviren gelir (genellikle net gelir) ve değer ile ilişkilidir. Bu işlemde, Hasıla veya İskonto Oranı ya da her ikisi de dikkate alınır. Teminat amaçlı değerlemede akaryakıt istasyonu, otel vb. mülkler için kullanılan yöntemdir.

Maliyet Yaklaşımı: Maliyet yaklaşımında, mülkün satın alınması yerine, mülkün aynısının veya aynı yararı sağlayacak başka bir mülkün inşa edebileceği olasılığı dikkate alınır. Uygulamada, tahmin edilen değer, yenisinin maliyetinin değerlemesi yapılan mülk için ödenebilecek olası fiyatı aşırı ölçüde aştığı durumlarda eski ve daha az fonksiyonel mülkler için amortismanı da içerir. Teminat amaçlı değerlemede fabrika, depo, komple bina vb. mülkler için kullanılan yöntemdir.

TEMİNAT AMAÇLI DEĞERLENDİRME SÜRECİ
Scroll to top
de_DE_formalDE
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?