Aden Değerleme

Gayrimenkul sektöründeki tecrübemizle; değerleme, danışmanlık, en iyi kullanım etüdü, proje değerleme, piyasa araştırmaları konularında, dünya standartlarında bağımsız, tarafsız, bilimsel hizmet vermekteyiz.

GEMİ VE HER TÜRLÜ DENİZ VASITASIYLA DEĞERLEMESİ

Dünya ticaretine konu mal ve hizmetlerin yaklaşık %80’ i deniz taşımalığı ile sağlanmaktadır. Emtiaların, ürünlerin ve insanların hareketini kolaylaştıracak etkin bir deniz endüstrisi bir gelişmişlik göstergesi olup iyi, güvenli ve düşük maliyetli olması önemini artırmaktadır. Taşınır varlıkların değerlemesi kapsamında gerek ülkemiz gerekse dünyada önemli bir yeri olan gemi değerleme, deniz üzerinde var olan tüm araçların (Araştırma Gemileri, Petrol-Gaz vb. Yüzer Platformlar, Feribot ve Tankerler, Ticari ve Özel Yatlar vb.) değerlemesinin yapıldığı ve bunun yanında hem liman işletme yatırımlarında hem de tersane işleri için gerekli olan raporların oluşturulmasının sağlandığı bir hizmettir.

Deniz araçlarının değerleme süreçleri 2 aşamadan oluşmakta olup ilk aşamada yapılacak tespit ile yapısal, mekanik, kozmetik durumu detaylı bir incelemeye tabi tutulup, 2. aşamada deniz aracının niteliğine yasal, mali ve hukuki durumları analiz edilerek raporlama yapılmaktadır.

GEMİ DEĞERLEMESİNDE ASGARİ OLARAK NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • Geminin boyutu, tonajı (TEU, DWT, BHP ya da CBM şeklinde değerlendirilir)
 • Gemilerin kendilerine ait IMO numarasının kayıt altına alınması
 • Geminin tipi (kuruyük, konteyner, tanker, LPG, LNG vb. türler arasından değerlendirilir)
 • Geminin klası
 • Geminin kullanım amacı
 • Geminin yaşı
 • Geminin belirgin özellikleri (kaplama sistemi, ısıtma sistemi, kaldırma kuvveti, motor gücü, çekme kuvveti, güverte bölümü özellikleri, dişli çark özellikleri, buz sınıf özellikleri vb.)
 • Geminin sahip olduğu fiziki performans durumu ve varsa bu fiziki performansların sertifikalarının kontrol edilmesi
 • Gemilerin tabi oldukları bayrak devleti, uluslararası denizcilik kuralları ve klas gözetiminde ise klas gereklilikleri
 • Gemiye ait yasal evrakların, herhangi bir rehin veya tutuklama kararının olup olmadığının incelenmesi
 • Geminin AIS konumu

GEMİ DEĞERLEME SÜRECİ NASIL İLERLER?

Rapora konu olan geminin bağlı bulunduğu liman başkanlığına danışılarak öncelikle hukuki bir yaptırıma tabi tutulup tutulmadığı öğrenilir. Bunun nedeni söz konusu varlığın ticari işletme rehin kaydı varsa prosedürün farklı işleyeceğidir.

Geminin genel durumu en ince ayrıntısına kadar ele alınır. Yaşı, tonajı, klası, yapısı, özellikleri, sörvey tespiti, makine dairesinin durumu, ekipmanlarının durumu, ekipmanların kapasitesi, can kurtarma ekipmanlarının kontrolü, yangın ekipmanlarının kontrolü, ambarların kapasitesi ve durumu detaylı bir şekilde uzmanlarca incelenmektedir.

İncelenen bu detayların yanında varlığın kendisine ait bir değer tespiti yapılabilmesi için mevcut piyasa koşullarında 2.el piyasaları incelenerek alım satım kısmında ürünün ne noktada olduğu görülür.

Yolcu gemileri ve ticaret gemilerine dair yapılan incelemelerde ise, bulunulan sürecin ekonomik dinamikleri de değerlemede oldukça büyük rol oynar. Yani inceleme yapılan süreçte gemilerin hangi limanda bulunduğu, geminin tipinin ne olduğu, tonajının ne olduğu, taşıması gereken yükün kaçlık yüzdede arz talep aldığı, gemi ticareti kapsamında piyasalardaki durumun ne olduğu ve hatta geminin sahip olduğu bayrak dahi bu değerleme sürecinde etkili olmaktadır. Tüm bu saydığımız ana noktalar göz önünde bulundurularak detaylı ve yeterli bir değerleme raporu ilgili mercilere iletilir.

Aden Değerleme olarak bizler, bahsettiğimiz süreçlerin içerisinde bulunan her kişi ve kurum için ihtiyaç duyulan değerleme raporunu eksiksiz olarak tamamlamaktayız. Bu değerleme sürecinde konusunda yetkin uzman mühendislerimiz ve iş ortaklarımızla su ürünleri, kültür balıkçılığı entegre sistemlerinin iç sularda ve denizlerde tüm destek ekipmanları ile birlikte teknik incelemelerinin yapılarak değerlemesinin yanısıra ticaret gemileri, tankerler, balıkçı tekneleri, yolcu tekneleri, guletler, motoryatlar, konteyner gemileri, kuru yük gemileri, yüzer platformlar, feribotlar, ticari ve özel yatların değerlemesi gibi her çeşitteki deniz aracı hüviyeti bulunan, atıl durumdaki, tamir sürecindeki, hala inşa süreci devam eden ya da işletilen deniz araçlarının raporlama gerekliliklerine göre incelenmesini sağlayarak kıymet takdirlerinin oluşturulması sağlanmaktadır.

GEMİ VE HER TÜRLÜ DENİZ VASITASIYLA DEĞERLEMESİ
Scroll to top
arAR
Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?